Bu şehirde kimse yaşamıyor!

Aşağa gitmek

Bu şehirde kimse yaşamıyor!

Mesaj tarafından NaughtyBee Bir Çarş. Eyl. 03, 2008 11:58 pm26 Nisan 1986'da akşam saatlerinde Ukrayna'nın Pripiat şehrinde hayat her zamanki gibi normal seyrinde devam ediyordu. İnsanlar işten çıkmış evlerinin yolunu tutmuş akşam yemeği hazırlanmıştı. Hiç kimse sabah gözlerini kendi yatağında açamayacağını uzun ve zorlu yollara düşeceğini aklının ucundan bile geçirmiyordu.

Bu bir korku filminin senaryosu değil gerçeğin ta kendisi. 22 yıl önce 26 Nisan akşamı Çernobil nükleer santralinin 4 numaralı reaktöründe bir patlama yaşandı. Dünya bu faciadan zar zor haberdar oldu. Sovyetler'in iletişimi engelleme mekanizması tam olarak devreye girmişti. Ama sonunda korkunç boyutlara ulaşan nükleer faciayı gizleyememişti.

49 Bin nüfüslü şehir boşaltıldı...İşte o gece Çernobil'in 10 kilometrelik tehlikeli çemberine giren 49 bin nüfuslu Pripiat boşaltıldı. Asker devreye girdi. Gece yarısından sonra başlayan acil boşaltma işlemi için yüzlerce otobüs şehrin metkezine dizildi. İnsanlar evlerini bir anda boşaltmak zorunda kaldı. Boşaltma işlemi öyle hızlı gerçekleştirild i ki hiç kimse yanına birkaç parça giyecek ve belki de aile albümleri dışında hiçbir şey alamadı. Pripiat'ı terk eden otobüs konvoyu 20 kilometreyi aştı. Boşaltma işlemi 30 saatte tamamlandı.

900 Yıl daha böyle kalıcak...

O gün bugün hayalet şehir olan Pripiat 900 yıl daha böyle kalacak. Bilim adamları Çernobil'den sızan en zararlı radyoaktif partiküllerinin yok olması için en az 900 yıl geçmesi gerektiğini söylüyor. Tüm radyoaktif partiküllerinin tamamen yok olması için 48 bin yıldan bahsediliyor.

Pripiatlılar ise yeni bir yerde zor da olsa hayata yeniden başladılar. Tabii aralarından birçoğu radyoaktif etkiden kurtulamadı. Geriye kalanlar ise her şeye rağmen Pripiat'ı özlemle anıyor.

Hiroşima ve nagasaki'den beter...

Çernobildeki 4 numaralı reaktörün patlaması sonucu Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan bombalarının 100 katı kadar radyasyon havaya karıştı radyoaktif bulutlar rüzgarında etkisiyle Güney Afrika'ya kadar ulaştı. Yağan yağmular Karadeniz ve Edirne'de bulutları yere indirdi. En mütevazi rakamlara göre üç ülkede 146 bin kilomerelik bir alan radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı. Bu İtalya'nın yarısı kadar bir alana denk düşüyor. 52 bin kilometrelik Danimarka büyüklüğünde bir tarımsal alan da kirlendi.380 bin kadar çocukta kan kanserleri tiroid sorunları ve anemiler saptanmıştır.

Çernobel'den ürkütücü rakamlar...

3 milyon çocuğun tedavi görmesi gerekiyor.

Kazanın sonuçlarıyla başa çıkılması “temizlik” ve patlayan reaktörün üzerini örten lahidin inşa edilmesi işlerinde çalışan 600 bin insanın “radyasyon a maruz kalmanın etkileri açısından sürekli olarak izlenmeleri gerekiyor.

Yetişkinlerde tiroid kanserine rastlanma oranı kazadan sonra on kat artış gösterdi.

3 milyondan fazla insan faciadan doğrudan etkilenen Çernobil kurbanları statüsünde kayıtlı durumda.

25 milyon hektarı aşkın zengin tarım toprağında artık kullanılamıyor.
Şu anda bir milyonu çocuk olmak üzere 35 milyon insan Ukrayna’nın radyasyonla kirlenmiş topraklarında yaşıyor.

Sakat doğumlar ve büyüme bozuklukları Ukrayna’da %230 Beyaz Rusya’da ise %180 arttı. Şiddetli bağışıklık sistemi bozuklukları görülen çocuklara 2 ile 35 kat daha fazla rastlanmakta.

380 bin kadar çocukta kan kanserleri tiroid sorunları ve anemiler saptandı.
7.1 milyon insanın gelecekte ciddi sağlık sorunları yaşaması beklenmektedir.

_________________
Low-cut caesars with the deep waves
So quick to snatch up yo' Beyonce

avatar
NaughtyBee
Admin
Admin

Kadın
Mesaj Sayısı : 439
Yaş : 24
Nerden : BeeCity
Kayıt tarihi : 10/08/08

Kullanıcı profilini gör http://bonibon.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz